Rusztowania modułowe Layher Allround

zadzwoń 692 154 996

Zadaszenia

   Stateczność zadaszenia (ilość zastosowanego materiału) zależy od ciężaru własnego, obciążeń wiatrowych oraz obciążeń generowanych przez śnieg i lód. Dachy systemowe Layher wymagają indywidualnej weryfikacji statycznej. Rusztowanie podporowe wraz z dachem traktowane są jak jedna konfiguracja. W świetle prawa dach jest konstrukcją tymczasową.

Dach kederowy

   Dach kederowy jest najtańszym kompleksowym rozwiązaniem o lekkiej obudowie, dla małych i średnich rozpiętości, do prac modernizacyjnych przy budynkach. Dachy kederowe to tymczasowe zadaszenia z plandeki kederowej, montowane najczęściej bez żurawia, wykonywane jako jednospadowe (o nachyleniu od 15 do 20°) lub dwuspadowe (o nachyleniu 20°) do 18,0 m rozpiętości. Konstrukcja składa się z dźwigarów kratowych, szyn kederowych, usztywnień i stężeń. Podpory dachowe połączone są z rusztowaniem nośnym. Plandeki szczytowe z obustronnym usztywnieniem kederowym tworzą połać i zakrywają kalenicę dachu. Dźwigary dachowe połączone na podłożu są podnoszone na rusztowanie wspornikowe. Dla dachów o rozpiętości do 14,6 m, oraz przy rozpiętościach powyżej 18,0 m obowiązują różne warianty usztywnień. W pierwszym przypadku stosuje się poprzeczne usztywnienia poziome w co 5 polu dachu w pasie górnym, zaś w drugim przypadku montuje się dodatkowe usztywnienia poziome w co 5 polu w pasie dolnym, a ponadto usztywnia się każde dachowe pole końcowe. Atutem jest szybki montaż plandek (od strony okapu naprzeciwko dachu), dzięki zestawowi składającego się z rury z aluminium i dwóch rolek z tworzywa sztucznego. Plandeki ścian bocznych wsuwają się w szyny kederowe tworząc szczelną ochronę ścian bocznych.

Dach kederowy XL

    Dach kederowy XL to najbardziej ekonomiczny wybór dla każdej rozpiętości dachu. Oferujemy łukowe, jedno (o nachyleniu od 15 do 20°) lub dwuspadowe (o nachyleniu 18°) dachy kederowe XL o szerokości do 40,0 m, będące rozwinięciem wersji dachu kederowego do zadaszeń placów budowy i scen. Montaż odbywa się przy użyciu żurawia lub wcześniej przygotowanego rusztowania szczytowego, w trzech wariantach usztywnienia:

  •  typ „lekki” dla dachu o rozpiętości ok. 15,4 m,

usztywnienia pionowe i poziome co 2,0 m,

  • typ „standard” dla dachu o rozpiętości ok. 24,4 m,

usztywnienia pionowe co 2,0 m i poziome co 1,0 m,

  • typ „ciężki” dla dachu o rozpiętości ok. 30,6 m,

usztywnienia pionowe i poziome co 1,0 m.

Dopuszczalne obciążenie śniegiem dachu kederowego XL wynosi 1,0 kN/m2. W przypadku zwiększonego obciążenia śniegiem do podpór dachowych mocuje się ściąg, składający się z gwintowanych prętów, tulei oraz pięciotonowego pasa mocującego z napinaczem. Ściąg pozwala na zwiększenie rozpiętości lub przenoszenie większych obciążeń.

Dach stalowy

   Dachy płaskie ze stalowymi osłonami bocznymi muszą spełniać wymagania dotyczące zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości ponad 2,0 m. Montaż osłon bocznych jest ułatwiony, szybki i bezpieczny, dzięki dodaniu do systemu Layher Allround kilku elementów uzupełniających. Konstrukcja dachu płaskiego jest zabezpieczana przed przesunięciem za pomocą odpowiednio zbalastowanych oraz usztywnionych podpór.

Lekki dach kasetowy

   Lekkie dachy kasetowe to aluminiowe konstrukcje z dachowymi kasetami PVC o małej wadze całkowitej. Konstrukcje składają się z dźwigarów kratowych oraz specjalnych U-profili wykonanych z aluminium. Kasety dachowe mocowane są do górnego pasa dźwigara, pełniąc tym samym funkcję usztywnienia. Montuje się je w postaci jedno (o nachyleniu od 11 do 20°) lub dwuspadowych (o nachyleniu 11°) dachów o rozpiętości do 30,0 m.

Dach kasetowy

     Dachy kasetowe Layher stosuje się najczęściej przy przebudowach, renowacjach oraz restaurowaniu istniejących budynków. Są to przekonujące konstrukcje oparte na praktyce i dojrzałej technice, która wyznacza kierunki. Dachy kasetowe to tymczasowe rozwiązania modułowe zapewniające stabilną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, przystosowane do zmieniających się różnorodnych zastosowań. Standardowymi elementami systemu są poręcze na stronie czołowej oraz dźwigary na krawędzi dachu. Wykonywane jako jedno lub dwuspadowe o nachyleniu 11°, w zależności od lokalnych warunków, osiągają rozpiętości nawet powyżej 40,0 m. Po powierzchni dachu można chodzić, ale także otworzyć w dowolnym miejscu i wnieść materiał. Główną zaletą dachu kasetowego jest jego długa żywotność, co umożliwia wielokrotne przestawianie i stosowanie, jak również sprawny i bezpieczny montaż, dzięki niewielkiej ilości elementów. Sekcje montuje się na powierzchni terenu i nakłada za pomocą dźwigu. Montaż wiązarów dachowych można przeprowadzić również przy pomocy wózka widłowego, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty użycia dźwigu. Tylko co drugie pole dachu montowane jest jako wiązar dachowy.

 Dachy przejezdne

   Dachy kederowe oraz dachy kasetowe wykonuje się również w wersji przejezdnej przy użyciu dodatkowych elementów dachu przejezdnego: adaptera do nałożenia na rusztowanie, szyny o długości 3,0 m, rolek jezdnych zabezpieczonych przed uniesieniem, sztywnej podpory dachowej (11°, 18°, 20°).