Rusztowania modułowe Layher Allround

zadzwoń 692 154 996

Systemy ochronne

        Systemy ochronne zabezpieczają plac budowy i umożliwiają ciągłość prac, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, ale także chronią środowisko przed negatywnym wpływem powstającego pyłu czy hałasu. Najczęściej stosowane osłony rusztowań to siatki ochronne i plandeki.

Siatki ochronne

        Siatki ochronne chronią głównie środowisko przed pyłem i zanieczyszczeniami, w niewielkim stopniu chronią przed opadami deszczu, śniegu, gradu. Charakteryzują się 50% przepuszczalnością powierzchni, dzięki czemu przez osłonę przenikają światło i wiatr, a co za tym idzie, obciążenie kotew rusztowania jest mniejsze niż przy zastosowaniu osłony w postaci plandek.

Plandeki ochronne

      Plandeki do rusztowań stosuje się w przypadku wyższych wymagań ochrony środowiska oraz ochrony przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Obciążenie kotew rusztowania jest podwyższone przez wiatr, dlatego należy zastosować ich gęstszy rozstaw. Plandeki i siatki mocuje się do słupa zapinką plastikową, w rozstawie nieprzekraczającej 20,0 cm.

   Plandeki kederowe to plandeki rusztowaniowe z bocznym usztywnieniem w systemie szyn kederowych. Stanowią wodo i pyłoszczelną osłonę, mniej podatną na rozerwanie niż standardowe plandeki. Rozstaw kotew oraz liczba zakotwień musi odpowiadać danym zawartym w dopuszczeniach systemowych dla rusztowań Layher. Uchwyty szyn kederowych (1,3; 2,0; 2,2; 4,0 m) mocuje się do zewnętrznych słupów co 1,0 m. Dwie śruby z nakrętkami łączą szynę z uchwytem w postaci półzłącza lub głowicy klinowej za pomocą płaskownika. Do wykonania górnej osłony rusztowania można zastosować giętki łuk kederowy 0,6 m, podpory przegubów lub regulacje wysokości. Pomosty rusztowania zabezpiecza się przed podniesieniem. 

System ochronny Layher Protect

   System ochronny Layher Protect jest przykładem pyłoszczelnej, pogodo odpornej, redukującej hałas ścianki ochronnej, która oddziela budowę od otoczenia. Charakteryzuje się prostą obsługą i częstym stosowaniem. Spełnia wszystkie wymagania w przypadku prac przy usuwaniu azbestu, prac z piaskowaniem lub w miejscach, gdzie konieczne jest zabezpieczenie przechodniów. System Protect składa się z mocowanych do rusztowania elementów kasetowych: kaset ściennych z blachy stalowej, kaset przezroczystych z tworzywa sztucznego za pomocą gumowych uszczelek. Uchwyty do zamocowania kaset montuje się w odstępie wysokości co 1,0 m. Do 90° narożników wykorzystuje się gotowe kasety narożne. W zależności od obciążenia wiatrem istnieje możliwość wybudowy do wysokości 90,0 m (dla pola 2,57 m), do 50,0 m (dla pola 3,07 m). Warunkiem uzyskania stałego podciśnienia wewnętrznego jest odpowiednie uszczelnienie, również miejsc  krytycznych, czyli m.in. połączeń ścian i podłóg. Elementy kasetowe można pojedynczo demontować w trakcie prac budowlanych. Przejścia zamyka się za pomocą szyn łączących i różnego rodzaju osłon. W przypadku estetycznych wymagań co do wyglądu rusztowania, stosuje się bezpieczne szkło lub wypełnienia kaset ściennych.

  System Protect znajduje zastosowanie w przypadkach prowadzenia prac budowlanych z wykorzystaniem substancji chemicznych, prac konserwacyjnych, na potrzeby izolacji akustycznej, ochrony przed pyłem lub podczas masowych imprez publicznych. Atutem tego rozwiązania jest jego całkowita szczelność przed wodą, pyłem i hałasem (redukuje 70% emitowanego hałasu), prosty i szybki montaż, przy takiej samej liczbie zakotwień jak przy osłonach (plandekach), możliwość redukcji kosztów ogrzewania, opcja wybudowania hal tymczasowych, wielokrotność użycia oraz zapewnienie estetycznych walorów wybudowy. System Layher Protect to godna zaufania i polecenia ochrona, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Spełnia stale rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska. System otwiera nowe perspektywy.